Godt besøkt serveringsdag 9. februar med bidos og gahkko på menyen

Prosjektet "Lokal tradisjonsmat" , støttet økonomisk av Gjensidigestiftelsen, i regi av Roan frivilligsentral SA, lokale ressurspersoner og elever i 9.klasse ved Brandsfjord skole hadde fokus på samisk mat da de inviterte til middag i ungdomshuset på Straum den 9.februar. Over 50 middagsgjester kom og hadde ei trivelig stund i ungdomshuset. Nedenfor noen bilder fra dagen, både forberedelser og bespisning.

Gahkko-deigen deles opp i høvelige stykker.

Her er oppskrifta vi brukte: https://www.matprat.no/oppskrifter/tradisjon/gahkko---samisk-brod/

Reinsdyrkjøttet brunes 1-3 minutter for deretter å kokes.


Her er elevene klar til å servere bidos. Lenka til oppskrifta vi brukte finner du her: https://www.tine.no/oppskrifter/middag-og-hovedretter/kjott/bidos

Det var tyttebærkrem til dessert.

Her er lenke til oppskrifta på tyttebærkrem: Tyttebærkrem



Flere nyheter

Ukraina-aksjon avsluttet

Lotteri og trimbingo som ble arrangert av Roan frivilligsentral for å støtte Ukraina-aksjonen, er nå avsluttet. Resultatet ble ca 7500 og det er vi godt fornøyd med. Mer enn 50 stk deltok på trimbingo og mange har kjøpt lodd. Trekningsliste finner du nedenfor. Pengene sendes nå over til Rød tråd på Bessaker, som skal samarbeide med Stjørdal for Ukraina om å skaffe en bil og annet ønsket utstyr. Målet om 50000 for å skaffe en bil til Ukraina, er nådd👏 Takk til alle som bidro!

2026 © Roan frivilligsentral